Pronunciation! Jak uczyć wymowy nie zamęczając swoich uczniów na śmierć?

jak uczyć wymowy

Potrafią już tak wiele… Słownictwo na poziomie pięć razy wyższym niż przeciętny Wyatt z Mississippi, grama przerobiona aż po inwersję i z powrotem, ale wymowa ciągle leży… I nawet jeżeli twoi kursanci nie do końca są tego świadomi, ty wiesz, że nie ma naprawdę efektywnej komunikacji bez dobrej wymowy.

A może by tak poświęcić nauce wymowy kilka osobnych lekcji? Może nawet cały kurs?

Tylko jak to zrobić z jednej strony skutecznie i profesjonalnie, z drugiej – bez nudy i niepotrzebnego zniechęcania swoich uczniów?

1. Skoncentruj się na konkretnych dźwiękach

Całkiem możliwe, że twoi uczniowie, mimo wielu lat nauki, wciąż są nieświadomi różnic występujących pomiędzy poszczeglnymi dźwiękami. Zwróć szczególną uwagę na dźwięki, które są specyficzne dla języka angielskiego i mogą być trudne dla osób polskojęzycznych. Klasycznym przykładem będą różnice między tym jak czytamy „th”, „t” i „f” odpowiednio w słowach that, tat i fat. Klasyką jest również krótkie i długie „i” oraz różnica między nimi w parach językowych typu beachbitch czy sheepship.

Poświęć trochę więcej czasu na ćwiczenie poprawnego wymawiania tych dźwięków. Wykorzystaj stare dobre minimal pairs, czyli pary słów różniących się tylko jednym dźwiękiem, jak te powyżej. Zwykłe ćwiczenie polegające na słuchaniu prawidłowo wymawianych par słów i ich powtarzaniu może naprawdę mocno rozjaśnić twoim uczniom w głowach.

2. Pobaw się z tongue twisters

Three thousand spears were thrown at the throne. Przeczytasz to zdanie bez zająknięcia? A twoi uczniowie? Powtarzanie łamańców językowych to bardzo fajny sposób na ćwiczenie konkretnych dźwięków i ich kombinacji. W Internecie znajdziesz całe mnóstwo przeróżnych tongue twisters. Wybierz te skupiające się na dźwiękach, które sprawiają twoim kursantom szczególną trudność, tak jak ten powyżej na „th”. Niech przeczytają, powtórzą kilka razy, powtórzą w szybszym tempie, coraz szybciej i szybciej. Będzie kupa śmiechu i jednocześnie świetne ćwiczenie.

3. Nagrywaj i porównuj

A może by tak to wszystko nagrać? Spokojnie, nie musisz nagrywać swoich kursantów podczas potykania się o łamańce językowe. Możecie nagrać zwykły tekst. Na przykład fragment transkryptu słuchanki z podręcznika, z którym pracujecie. Twoi kursanci mogą nagrać swoją wymowę za pomocą telefonu, a następnie porównać ją z oryginalnym nagraniem. Pomoże im to zidentyfikować te aspekty swojej wymowy, które wciąż wymagają poprawy. Mogą sprobować nagrać się ponownie w poprawniejszej wersji.

4. Zorganizuj wyzwanie filmowe

Kto chce niech korzysta z transkryptu z podręcznika, a kto nie chce … niech wykorzysta filmowe dialogi. Poproś swoich uczniów o przygotowanie swoich ulubionych kwestii filmowych. Niech je zagrają i spróbują naśladować aktorów. Oprócz świetnego ćwiczenia na wymowę, gwarantowana również zabawa! Może ktoś z twoich kursantów odnajdzie w sobie talent aktorski.

5. All the world's a stage …

A może aktorskie wyzwania spodobają się twoim uczniom na tyle, że będą chcieli zagrać w sztuce? To nie musi być duża scena, wystarczy kawałek podłogi w waszej lekcyjnej sali. Wspólne przygotowanie treści i tekstu już będzie świetnym językowym wyzwaniem dla całej grupy. Kolejnym wyzwaniem będzie skupienie się na poprawności językowej i wymowie każdej odgrywanej przez twoich kursantów postaci. A sama „sztuka” nie musi być bardzo ambitna. Może to być po prostu zabawny dialog lub krótka scenka. Niech kreatywność rozkwita!

6. Karaoke na lekcji

Zaproś uczniów na sesję karaoke po angielsku! Niech wybiorą swoje ulubione piosenki anglojęzyczne i spróbują je zaśpiewać. Pilnuj, aby skoncentrowali się na wymowie i próbowali naśladować akcent wokalisty. To świetny sposób na doskonalenie intonacji i artykulacji.

7. Słuchanie, słuchanie i jeszcze raz słuchanie

Od tego nie da się uciec. Aby nauczyć się poprawnego akcentowania i intonacji, trzeba regularnie słuchać natywnej wymowy. Zachęcaj swoich kursantów do sięgania po różne źródła, takie jak anglojęzyczne filmy, podcasty, czy nagrania na YouTube. Przekonaj ich do szukania kontaktu z językiem angielskim w różnym wydaniu – często słuchając różnych osób, szybciej zrozumieją różnice w wymowie i poprawią swój akcent.

Nie ma zmiłuj! W opanowaniu angielskiej wymowy kluczowe jest regularne ćwiczenie, słuchanie i świadomość różnych dźwięków. Byle tylko robić to w zajmujący i przyjemny sposób, a efekty nie każą na siebie długo czekać.

Chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco z wszystkimi moimi radami, pomysłami, podpowiedziami, projektami oraz promocjami? Koniecznie polub mnie na Facebooku i Instagramie.

Skomentuj

Może Cię również zainteresować...

StoryBits Comic

StoryBits Comic – od kart obrazkowych do uczniowskiego komiksu

Z uniwersalnymi kartami StoryBits od ponad pół roku pracuję szczęśliwie na swoich zajęciach nie tylko ja, ale w tej chwili już setki nauczycieli w całej Polsce i rosnąca rzesza językowców w całej Europie. Karty okazały się na tyle wszechstronne, że aktywności, które dla nich

Czytaj »
o potędze bycia sympatycznym

O potędze bycia sympatycznym

Nauczanie języków czy prowadzenie szkoły językowej to praca usługowa, jak każda inna. Jeżeli zależy nam na klientach i na tym, aby do nas wracali, próbujemy nawiązać z nimi dobre relacje oraz pokazać się z jak najlepszej i jak najsympatyczniejszej strony.

Czytaj »

Skomentuj

Może Cię również zainteresować...

StoryBits Comic

StoryBits Comic – od kart obrazkowych do uczniowskiego komiksu

Z uniwersalnymi kartami StoryBits od ponad pół roku pracuję szczęśliwie na swoich zajęciach nie tylko ja, ale w tej chwili już setki nauczycieli w całej Polsce i rosnąca rzesza językowców w całej Europie. Karty okazały się na tyle wszechstronne, że aktywności, które dla nich

Czytaj »