Pronunciation! Jak uczyć wymowy nie zamęczając swoich uczniów na śmierć?

jak uczyć wymowy

Potrafią już tak wiele… Słownictwo na poziomie pięć razy wyższym niż przeciętny Wyatt z Mississippi, grama przerobiona aż po inwersję i z powrotem, ale wymowa ciągle leży… I nawet jeżeli twoi kursanci nie do końca są tego świadomi, ty wiesz, że nie ma naprawdę efektywnej komunikacji bez dobrej wymowy.

A może by tak poświęcić nauce wymowy kilka osobnych lekcji? Może nawet cały kurs?

Tylko jak to zrobić z jednej strony skutecznie i profesjonalnie, z drugiej – bez nudy i niepotrzebnego zniechęcania swoich uczniów?

1. Skoncentruj się na konkretnych dźwiękach

Całkiem możliwe, że twoi uczniowie, mimo wielu lat nauki, wciąż są nieświadomi różnic występujących pomiędzy poszczeglnymi dźwiękami. Zwróć szczególną uwagę na dźwięki, które są specyficzne dla języka angielskiego i mogą być trudne dla osób polskojęzycznych. Klasycznym przykładem będą różnice między tym jak czytamy „th”, „t” i „f” odpowiednio w słowach that, tat i fat. Klasyką jest również krótkie i długie „i” oraz różnica między nimi w parach językowych typu beachbitch czy sheepship.

Poświęć trochę więcej czasu na ćwiczenie poprawnego wymawiania tych dźwięków. Wykorzystaj stare dobre minimal pairs, czyli pary słów różniących się tylko jednym dźwiękiem, jak te powyżej. Zwykłe ćwiczenie polegające na słuchaniu prawidłowo wymawianych par słów i ich powtarzaniu może naprawdę mocno rozjaśnić twoim uczniom w głowach.

2. Pobaw się z tongue twisters

Three thousand spears were thrown at the throne. Przeczytasz to zdanie bez zająknięcia? A twoi uczniowie? Powtarzanie łamańców językowych to bardzo fajny sposób na ćwiczenie konkretnych dźwięków i ich kombinacji. W Internecie znajdziesz całe mnóstwo przeróżnych tongue twisters. Wybierz te skupiające się na dźwiękach, które sprawiają twoim kursantom szczególną trudność, tak jak ten powyżej na „th”. Niech przeczytają, powtórzą kilka razy, powtórzą w szybszym tempie, coraz szybciej i szybciej. Będzie kupa śmiechu i jednocześnie świetne ćwiczenie.

3. Nagrywaj i porównuj

A może by tak to wszystko nagrać? Spokojnie, nie musisz nagrywać swoich kursantów podczas potykania się o łamańce językowe. Możecie nagrać zwykły tekst. Na przykład fragment transkryptu słuchanki z podręcznika, z którym pracujecie. Twoi kursanci mogą nagrać swoją wymowę za pomocą telefonu, a następnie porównać ją z oryginalnym nagraniem. Pomoże im to zidentyfikować te aspekty swojej wymowy, które wciąż wymagają poprawy. Mogą sprobować nagrać się ponownie w poprawniejszej wersji.

4. Zorganizuj wyzwanie filmowe

Kto chce niech korzysta z transkryptu z podręcznika, a kto nie chce … niech wykorzysta filmowe dialogi. Poproś swoich uczniów o przygotowanie swoich ulubionych kwestii filmowych. Niech je zagrają i spróbują naśladować aktorów. Oprócz świetnego ćwiczenia na wymowę, gwarantowana również zabawa! Może ktoś z twoich kursantów odnajdzie w sobie talent aktorski.

5. All the world's a stage …

A może aktorskie wyzwania spodobają się twoim uczniom na tyle, że będą chcieli zagrać w sztuce? To nie musi być duża scena, wystarczy kawałek podłogi w waszej lekcyjnej sali. Wspólne przygotowanie treści i tekstu już będzie świetnym językowym wyzwaniem dla całej grupy. Kolejnym wyzwaniem będzie skupienie się na poprawności językowej i wymowie każdej odgrywanej przez twoich kursantów postaci. A sama „sztuka” nie musi być bardzo ambitna. Może to być po prostu zabawny dialog lub krótka scenka. Niech kreatywność rozkwita!

6. Karaoke na lekcji

Zaproś uczniów na sesję karaoke po angielsku! Niech wybiorą swoje ulubione piosenki anglojęzyczne i spróbują je zaśpiewać. Pilnuj, aby skoncentrowali się na wymowie i próbowali naśladować akcent wokalisty. To świetny sposób na doskonalenie intonacji i artykulacji.

7. Słuchanie, słuchanie i jeszcze raz słuchanie

Od tego nie da się uciec. Aby nauczyć się poprawnego akcentowania i intonacji, trzeba regularnie słuchać natywnej wymowy. Zachęcaj swoich kursantów do sięgania po różne źródła, takie jak anglojęzyczne filmy, podcasty, czy nagrania na YouTube. Przekonaj ich do szukania kontaktu z językiem angielskim w różnym wydaniu – często słuchając różnych osób, szybciej zrozumieją różnice w wymowie i poprawią swój akcent.

Nie ma zmiłuj! W opanowaniu angielskiej wymowy kluczowe jest regularne ćwiczenie, słuchanie i świadomość różnych dźwięków. Byle tylko robić to w zajmujący i przyjemny sposób, a efekty nie każą na siebie długo czekać.

Chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco z wszystkimi moimi radami, pomysłami, podpowiedziami, projektami oraz promocjami? Koniecznie polub mnie na Facebooku i Instagramie.

Skomentuj

Może Cię również zainteresować...

Dzień Nauczyciela powinien być Dniem Ucznia

Dzień Nauczyciela powinien być Dniem Ucznia

Zacznijmy od tego, że 14 października to żaden Dzień Nauczyciela, tylko Dzień Edukacji Narodowej. To że przywykliśmy go nazywać Dniem Nauczyciela, bardzo źle o nas świadczy. Pokazuje, że jesteśmy zadufani w sobie, że wciąż nasz system szkolnictwa jest nauczycielo- i

Czytaj »
lekcja z kalendarzem

Lekcja z kalendarzem

Od czego zaczynam lekcje w nowym roku? Od kalendarza oczywiście. I to nie tylko po to, żeby z przerażeniem rzucić okiem na swój kalendarz zapchany jakoś szokująco po tych wszystkich dniach świąt i urlopów, ale również po to aby: wykorzystać

Czytaj »
ćwiczymy pytania w angielskim

Ćwiczymy pytania – losujemy, rozmawiamy i gramę powtarzamy

Ech… składnia pytań…. My, lektorzy angielskiego, gramatykę pytań darzymy szczególnym uczuciem, bo jak ogólnie dobrze przygotowany uczeń ma się na czymś wyłożyć (czy to podczas konwersacji, czy egzaminu), to wyłoży się na niepoprawnie sformułowanym pytaniu.  Pytania w angielskim trudne są. Każdy to

Czytaj »

Skomentuj

Może Cię również zainteresować...

nauka nazw części ciała

Proste ćwiczenie na utrwalenie nazw części ciała

W internecine natkniecie się na całe mnóstwo materiałów do nauki nazw części ciała… dla dzieci. A co z dorosłymi? Z dorosłymi, którzy chcieliby móc w razie potrzeby powiedzieć, że boli ich gardło albo skręcili nogę w kostce, a nie pamiętają nawet

Czytaj »
genialne dzieci

Geniusz nie zaznaje spoczynku… i szczęścia w życiu

Tu gdzie mieszkam mamy wysyp genialnych dzieci. Dzieci wygrywają olimpiady, dostają się do najlepszych szkół, a w najlepszych szkołach mają średnią powyżej 5,0. Genialne dzieci… …mają każde popołudnie wypełnione lekcjami języków, programowania i gry na fortepianie, a każdego wieczora nie kładą

Czytaj »