Jak utrzymać angielski na wysokim poziomie? Osiem niezawodnych rad również dla ciebie.

Jak utrzymać angielski na wysokim poziomie

Pomagasz innym w rozwijaniu umiejętności językowych, a tymczasem czujesz, że twój angielski coraz bardziej leży? Jak to możliwe? Prawdopodobnie pracujesz z młodszymi dziećmi. Albo uczysz wyłącznie niższe poziomy. Od czasu kiedy skończyłaś studia minęło już kilka lat, a ty nie stawiasz przed sobą żadnych językowych wyzwań i nie dbasz o ekspozycję na angielski.

Jak to naprawić?

Mam dla ciebie siedem niezawodnych sposobów na postawienie swojego angielskiego do pionu.

1. Czytaj

Codzienna lektura pozwoli ci utrzymać kontakt z językiem. Przy czym wcale nie musisz czytać książek. Wystarczą interesujace cię blogi lub artykuły albo po prostu śledzenie bieżących informacji ze świata w języku angielskim. Czytając poszerzysz słownictwo, przypomnisz sobie bardziej skomplikowane struktury gramatyczne, utrzymasz płynność swoich umiejętności receptywnych.

Jak zacząć? Polub strony wydawców takich jak BBC News, The Independent, czy The Economist na Facebooku – ciekawe artykuły będą ci się pojawiać podczas codziennego scrollowania.

2. Słuchaj podcastów i audiobooków

Podcasty i audiobooki są świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu, a nawet doskonalenia wymowy. Możesz słuchać ich podczas wykonywania innych czynności, takich jak gotowanie, trening czy jazda samochodem. Wybierz tematy, które cię interesują, i słuchaj o nich regularnie, aby utrzymać stały kontakt z językiem angielskim.

Dawno nie zdarzyło ci się słuchać niczego bardziej skomplikowanego i nie chcesz się katować? Polecam na początek lekką i przyjemną przygodę z potocznym angielskim, czyli podcast Angielski na wynos.

3. Oglądaj seriale

Seriale, filmy, treści na YouTube… Masz do dyspozycji przeogromny wybór materiału audiowizualnego, który zapewni ci zarówno rozrywkę, jak i możliwość ćwiczenia rozumienia ze słuchu, poszerzenia słownictwa, oswojenia mowy potocznej czy trening z rozumienia różnych akcentów. Możesz oglądać z napisami, bez napisów, zatrzymywać, wracać, szukać słówek w słownikach… Możesz też na przykład obejrzeć jeszcze raz serial, który doskonale znasz i tym razem skupić się wyłącznie na warstwie językowej

4. Dyskutuj w internetach

Na co dzień nie masz z kim pogadać po angielsku? Wykorzystaj możliwości jakie daje ci Internet. Poszukaj interesujących anglojęzycznych forów czy grup dyskusyjnych na platformach społecznościowych. To świetna okazja do praktykowania rozmów, zadawania pytań i wymiany doświadczeń. Może wypróbujesz Quora? Spróbuj też od czasu do czasu skomentować posty na anglojęzycznych profilach, które śledzisz na YouTube, Instagramie lub Twitterze – kto wie, czy nie rozpętasz dłuższej dyskusji. Jeżeli nie chcesz prowadzić dyskusji publicznie pod postami, pisz wiadomości prywatne. W ten sposób znacznie polepszysz swoje umiejętności komunikacyjne.

5. Szukaj okazji do rozmowy

Nie da się ukryć, rozmowy na komunikatorach i pod postami mogą ci nie wystarczyć. Ale przecież nie jesteśmy skazani tylko na nie. Nawet jeżeli nie masz native speakera wśród znajomych lub rodziny, to z pewnością zdarza ci się raz na jakiś czas spotkać kogoś, z kim możesz sie porozumieć tylko po angielsku. Czy w twojej szkole językowej nie pracuje Kevin z Ameryki? A może mieszka w sąsiedztwie? Spróbuj nawiązać bliższą znajomość, która pozwoli ci z nim czasem zamienić dwa słowa. A może bywasz na większych wydarzeniach, w których biorą udział Brytyjczycy? Podejdź i zagadaj.

A kiedy pojedziesz w tym roku na wakacje za granicę, nie wysyłaj męża, dzieci ani koleżanki do załatwiania spraw w obcych językach, tylko weź sprawy w swoje ręce. Rozmawiaj z lokalsami i nawet jeżeli to Hiszpanie mówiący łamaną angielszczyzną, nie ograniczaj się do zrobienia check outu w hotelu czy zarezerwowania stolika w restauracji, ale spróbuj zaangażować się w small talk o pogodzie, ruchu ulicznym czy liczbie turystów z Polski. Nawet takie rozmowy dobrze ci zrobią.

6. Weź udział w kursie dla nauczycieli

Jeżeli to jeszcze za mało, rozejrzyj się za kursem doskonalącym język dla nauczycieli. Kursy typu language improvement znajdziesz w ofercie wakacyjnej wielu brytyjskich szkół językowych  i ośrodków szkoleniowych dla nauczycieli. Nie stać cię na dłuższy wyjazd do UK i nawet brytyjskie kursy online wciąż są dla ciebie za drogie? Nic straconego! Sprawdź ofertę dostępną na miejscu w Polsce. Szeroki wybór kursów językowych dla anglistów znajdziesz na przykład w ofercie EV Szkolenia: od grupowych kursów konwersacyjnych po zajęcia indywidualne.

7. Rób ćwiczenia

Wykorzystaj to, czego masz pod dostatkiem w domu lub w swoim miejscu pracy – podręczniki. Kto powiedział, że z tych wszystkich ćwiczeń na najróżniejszych poziomach nie może się uczyć również nauczyciel? Wróć do książek, którymi katowali cię na studiach lub sięgnij po ćwiczenia z podręczników na poziomach Upper Intemediate i Advanced albo materiały przygotowujące do CPE.

8. Nie unikaj uczniów na C1

Najczęściej popełniany błąd nauczyciela anglisty? Unikanie zajęć z dorosłymi, a zwłaszcza z dorosłymi na bardziej zaawansoanych poziomach. Bo będzie trudno. Nic bardziej mylnego! Zajęcia z dorosłymi od B2 w górę to czysta przyjemność. Z reguły są dużo lepiej zmotywowani do nauki niż dzieci i młodzież, a na dodatek można z nimi w ramach konwersacji wejść w przeciekawe dyskusje. Można się też od nich mnóstwo nauczyć. I to nie tylko o przedmiocie ich pracy czy pasji, ale również językowo. Jak to możliwe? Twoi dorośli uczniowie w swojej dziedzinie będą mieć naprawdę odszerne słownictwo, czy to bedzie bankowość, dermatologia czy spawalnictwo z pewnością podłapiesz od nich mnóstwo ciekawych słów i wyrażeń.

Mam nadzieję, że chociaż jeden z tych pomysłów uda ci się wcielić w życie. W końcu dla nauczyciela języka angielskiego, dbanie o swój własny poziom znajomości angielszczyzny jest kluczowe. Codzienna lektura, słuchanie podcastów, uczestnictwo w konwersacjach czy dyskusjach to tylko niektóre spośród wielu sposobów na utrzymanie umiejętności językowych na przyzwoitym poziomie. Pamiętaj o tym, co powtarzasz swoim uczniom – nauka języka angielskiego to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. A jeżeli czas z językiem będziesz spędzać w przyjemny sposób, np. oglądając youtubowe filmiki na temat swojego hobby, zaangażowanie pojawi się samo.

Chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco z wszystkimi moimi radami, pomysłami, podpowiedziami, projektami oraz promocjami? Koniecznie polub mnie na Instagramie.

Może Cię również zainteresować...

Dodaj komentarz