StoryBits – najlepsze narzędzie edukacyjne, jakie mogłam sobie wymarzyć

StoryBits - narzędzie edukacyjne

Nie wiem czy zauważyliście, ale od pewnego czasu na moim blogu jakoś ciszej, wpisy sporadyczne, materiałów do pobrania jeszcze mniej. Tak, tak, nadszedł czas usprawiedliwień. Czas odpowiedzieć na pytanie „Co robisz, kiedy nic nie robisz?” Bo widzicie w moim wypadku, nawet jak nic nie robisz, to jednak robisz. Ostatnie pół roku (a nawet trochę więcej) było dla mnie niesamowicie pracowite i niesamowicie nerwowe. Przez tych ostatnich kilka miesięcy realizowałam swoje nauczycielskie marzenie: opracowałam, przetestowałam, wyprodukowałam i lada moment wypuszczam w świat własne narzędzie edukacyjne. Przed państwem StoryBits.

Co to właściwie jest to StoryBits?

StoryBits to zestaw uniwersalnych kart stworzonych do nauki języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego… jakiego dusza zapragnie. Chociaż napakowane treścią o językowym potencjale  (i jak najszerszym zakresie leksykalnym), karty są czysto obrazkowe, dzięki czemu można je wykorzystać podczas lekcji dowolnego języka, na dowolnym poziomie. W zestawie znajdziecie 54 karty, na których pojawia się i spotyka w sumie ośmioro i tylko ośmioro bohaterów w różnych sytuacjach życiowych, na różnych etapach życia i w różnych sceneriach. Karty pozwolą waszym uczniom zarówno opisać samych bohaterów, ich interakcje i emocje, jak i otoczenie oraz sytuacje, w których są przedstawieni. I najważniejsze: karty zostały pomyślane tak, aby można ich było użyć do opowiadania historii: zarówno opartych na tylko jednej scenie, jak i takich, które powstaną na bazie serii losowo wybranych obrazków.

Dla kogo są przeznaczone karty StoryBits?

StoryBits to narzędzie opracowane specjalnie na lekcje z dorosłymi: na większości kart naszych ośmioro bohaterów pojawia się jako dorośli, często w bardzo dorosłych kontekstach: widzicie ich tak w biurze i na zakupach, jak i na randce. Karty, gdzie bohaterowie pojawiają się w swoich dziecięcych „wcieleniach” zostały pomyślane tak, aby odwoływać się do typowych wspomnień i sentymentów współczesnych dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatków.

Chociaż karty są przeznaczone do pracy z dorosłymi, sprawdzą się również na zajęciach z nastolatkami. Możesz zawsze dokonać preselekcji kart przed lekcją i odłożyć te, które są twoim zdaniem nieodpowiednie dla ich wieku lub nie będą ich interesować.

Do czego można wykorzystać karty StoryBits na lekcji?

Projektując StoryBits myślałam o narzędziu maksymalnie uniwersalnym: takim, z którego sama mogłabym skorzystać na każdej lekcji i to zarówno w ramach głównego ćwiczenia, jak i rozgrzewki językowej, czy powtórki. Moim skromnym zdaniem udało się to doskonale. Karty możecie wykorzystywać:

  • do opowiadania i pisania historyjek (storytellingu),
  • do opisywania scen,
  • do opisywania ludzi,
  • do spekulowania,
  • do ilustrowania i aktywizacji słownictwa (wygląd zewnętrzny, emocje, ubrania, pory roku i pogoda, wnętrza i meble, miasto, przybory biurowe, zwierzęta i wiele innych),
  • do ćwiczenia gramatyki (np. Present Continuous podczas opisywania scen, There is/are podczas opisywania miejsc, czasy przeszłe podczas opowiadania historii),
  • do rozpoczynania dyskusji na ważkie tematy,
  • do tworzenia map myśli (mind-maps),
  • i na milion innych sposobów 😉

Skąd czerpać pomysły na pracę ze StoryBits?

Już powstała oficjalna strona internetowa StoryBits, która jest i będzie na bieżąco uzupełniana o najlepsze pomysły na wykorzystanie kart. O pomoc i pomysły możecie też zwracać się bezpośrednio do mnie. Zawsze chętnie pomogę i rozwieję wątpliwości.

Po ciekawe pomysły na pracę z kartami można też sięgnąć do najlepszych nauczycielskich blogerów. Już teraz  na blogu Kasi Grodzkiej możecie przeczytać recenzję kart wraz z ogromnym wyborem genialnych ćwiczeń, w których Kasia proponuje je wykorzystać.

Warto też polubić stronę StoryBits na Facebooku oraz profil StoryBits na Instagramie. Będą się tam regularnie pojawiać inspiracje na Twoje lekcje.

Jak zdobyć StoryBits?

Już 20 września karty StoryBits pojawią się w sklepie internetowym TeachersCorner.pl. A jeżeli śledzisz stronę StoryBits na Facebooku, masz dużą szansę załapać się na konkurs, w którym do wygrania będzie cały zestaw.

A jak już będziesz mieć swoje StoryBits w domu...

… Zaproś przyjaciół, rozlej wino i pobawcie się we wspólne opowiadanie historyjek na bazie losowanych kart. Kupa śmiechu i dobra zabawa gwarantowana. Mam to przetestowane 😉

Chcesz wiedzieć więcej i być na bieżąco z wszystkimi moimi radami, pomysłami, podpowiedziami, projektami oraz promocjami? Koniecznie polub mnie na Facebooku i Instagramie.

Skomentuj

Może Cię również zainteresować...

o potędze bycia sympatycznym

O potędze bycia sympatycznym

Nauczanie języków czy prowadzenie szkoły językowej to praca usługowa, jak każda inna. Jeżeli zależy nam na klientach i na tym, aby do nas wracali, próbujemy nawiązać z nimi dobre relacje oraz pokazać się z jak najlepszej i jak najsympatyczniejszej strony.

Czytaj »
ćwiczymy pytania w angielskim

Ćwiczymy pytania – losujemy, rozmawiamy i gramę powtarzamy

Ech… składnia pytań…. My, lektorzy angielskiego, gramatykę pytań darzymy szczególnym uczuciem, bo jak ogólnie dobrze przygotowany uczeń ma się na czymś wyłożyć (czy to podczas konwersacji, czy egzaminu), to wyłoży się na niepoprawnie sformułowanym pytaniu.  Pytania w angielskim trudne są. Każdy to

Czytaj »

Skomentuj

Może Cię również zainteresować...

Story Cubes na lekcji angielskiego

Uruchom wyobraźnię: Story Cubes na lekcji angielskiego

Story Cubes, Kości opowieści… czy jest jeszcze na świecie jakiś nauczyciel (dowolnego) języka, który o nich nie słyszał? Słyszał, słyszał…. ale czy korzystał? No właśnie, bo jak z nich korzystać. Do dyspozycji masz obecnie co najmniej kilkanaście zestawów kości opowieści. Najbardziej znany

Czytaj »