What makes you anxious? – porozmawiajmy na trudne tematy

Jak pewnie już zauważyliście, uczę dorosłych. Tylko i wyłącznie. A dorośli przychodzą na zajęcia z całą masą problemów. Nie, nie tylko językowych. I te problemy i trudne tematy na zajęciach, zwłaszcza indywidualnych, wypływają na powierzchnię i przenikają do naszych konwersacji czy tego chcemy, czy nie. A jak już pojawiają się na naszych zajęciach, to jakoś trzeba sobie z nimi radzić, a przede wszystkim trzeba o nich rozmawiać.

trudne tematyPrzed trudnymi tematami nie uciekam

I oczywiście można dyskutować czy nauczyciel to dobry materiał na powiernika i czy lekcja angielskiego (włoskiego, hiszpańskiego, czy portugalskiego) to odpowiednie miejsce na wywlekanie swoich problemów osobistych i dawanie upustu swoim emocjom.  Ale z jednym dyskutować nie można: negatywne emocje są częścią naszego życia, a zatem muszą znaleźć środek wyrazu w języku, którym się komunikujemy.

A że moim zadaniem jest właśnie ułatwienie pani X lub panu Y komunikacji w każdym możliwym obszarze, w jakim by tego potrzebowali, to nie uciekam przed żadnym tematem (od problemów zdrowotnych, przez domowe, po polityczne frustracje), ani tym bardziej przed żadnym rejestrem językowym, co z kolei daje mi okazję wzbogacenia podręcznikowo-poprawnie nudnego języka moich dorosłych uczniów o soczyste wyrażenia kolokwialne 😀

Trudne tematy czasem prowokuję sama

I choć często z tymi nieeleganckimi tematami przychodzą do mnie dorośli kursanci sami, w niektórych przypadkach trzeba ich troszkę podpuścić. Czasem wystarczy temat ze starego i wiecznie dobrego Taboos and Issues (któremu chyba należy się osobny wpis wreszcie), a czasem trzeba spytać wprost.

Ostatnio pytam wprost, ale pół żartem, pół serio, korzystając z  prześwietnego skeczu Irlandczyków z Foil Arms and Hog.

Ty też spróbuj pogadać na trudne tematy

Na fali ogromnej i wciąż rosnącej popularności gier towarzyskich, powstał skecz Anxious, the board game, który wykorzystuję podczas zajęć. Przygotowałam do niego własny handout z kluczowymi słowami (Irish English bywa niełatwy nawet dla całkiem zaawansowanego ucznia) oraz pytaniami… budzącymi niepokój 😉

o negatywnych emocjach
Download: Anxious

Mam nadzieję, że za pomocą tego materiału zburzycie – chociaż odrobinę – spokój na swoich zajęciach i porozmawiacie na trudne tematy  😉 A jeżeli sytuacja zrobi się aż za bardzo napięta, zawsze macie w zanadrzu deskę ratunkową – ostatnie pytanie, które teleportuje was do lekkiego i przyjemnego tematu planszówek.