Startups, czyli jak wykorzystać skecz kabaretowy na zajęciach

Znacie chłopaków z Foil Arms and Hog? Jeżeli nie, to koniecznie musicie poznać! Wyobraźcie sobie trzech Irlandczyków (tak, tak, zgadliście, dwóch z nich ma na imię Sean, a trzeci to Conor 😀 ), którzy robią sobie jaja ze wszystkiego: od spóźniania się do pracy, przez relacje z rodzicami oraz randkowanie, po Brexit czy rezolucje ONZ i publikują to w formie zgrabnych dwu- trzyminutowych skeczy na swoim youtubowym kanale. Śmieszne. Inteligentne. Zróżnicowane. Idealne na lekcję angielskiego!

Startups - Foil Arms and HogTym razem wpadł mi w oko skecz o startupach: dziewięć absurdalnych pomysłów, dziewięć – a nawet dziesięć – różnych postaci i dziesięć różnych sposobów mówienia (bo niekoniecznie akcentów). Trudno o lepsze ćwiczenie na słuchanie dla kursantów wiecznie narzekających na te „straszne brytyjskie akcenty” 😉 Słuchankę uzupełniłam ćwiczeniem na powtórzenie czasowników modalnych (speculation and deduction). Przy okazji – jak zwykle – wpadnie nam trochę nowych słówek i będziemy mieć punkt wyjścia do rozmowy o biznesie, zarabianiu pieniędzy, kreatywności lub cechach osobowości.

Startups – Worksheet

To naprawdę bardzo fajny materiał: jedno video, tylko jedna kartka do wydrukowania, ale za to mnóstwo dobrej zabawy oraz potencjalnych tematów do dalszej eksploracji.

Startups - Foil Arms and Hog
Download: Startups

Zaczynamy od kluczowego słownictwa: uczniowie czytają wyrażenia i wspólnie zastanawiają się, o jakie startupy może chodzić. Przy okazji ćwiczą czasowniki modalne.

Potem przychodzi czas na słuchanie: oglądamy video, sprawdzamy czy udało nam się cokolwiek zgadnąć i pokładamy się na stołach ze śmiechu.

Na koniec dyskutujemy wokół trzech pytań, które znajdziecie na dole handoutu.

Proste, przyjemne i efektywne.

Co dalej?

Oglądanie skeczu może stanowić dla nas punkt wyjścia w kilku kierunkach:

  1. Modal verbs of speculation and deduction (mi bardzo ładnie pasuje tutaj rozdział na ten temat z Business Grammar and Practice, Oxford University Press)
  2. Personality traits, qualities (znajdziecie chyba w każdym podręczniku General English)
  3. Success (tutaj z pomocą przyjdą wam jak nie podręczniki do General English, to napewno Business English)
  4. Entrepreneurs (fajne filmy z ćwiczeniami od British Council)
  5. Innovation (filmy i ćwiczenia z tej samej serii British Council)

To tyle…

Chyba zaraz obejrzę ten skecz jeszcze raz. Are you being bullied? We’ll send over a bully to bully your bully – mój faworyt 😀 A twój?