She’s a witch – przedimki z Monty Pythonami

A czy an? A może the?

Jest takie zagadnienie w gramatyce angielskiej, które sprawia naszym uczniom wybitną trudność, a i nam samym – anglistom – potrafi spędzać sen z powiek.

Niesławne artikle, przedimki…. określony, nieokreślony… kiedy jest, a kiedy nie… że przed nazwami własnymi nie, ale jednak the Browns i the Hague… ech…

Wykładu z teorii używania i nieużywania a/an i the robić wam nie będę, bo znajdziecie ją w dowolnym podręczniku do gramy (mogę wam co najwyżej polecić Longman Advanced Learners’ Grammar, Mark Foley & Diane Hall lub FCE Use of English, Virginia Evans).

Tymczasem coś na osłodę tego gorzkiego tematu. Proste ćwiczonko pozwalające wprowadzić artikle, skłonić uczniów do zastanowienia się nad sytuacjami, w których są wykorzystywane i pomóc im nauczyć się rozpoznawać je ze słuchu oraz – co nie mniej ważne – pozwalające trochę rozbawić i zrelaksować waszego ucznia w przerwie między jedną porcją ćwiczeń na przedimki a drugą 😉

Przed wami fragment filmu Monty Python and the Holy Grail.

Proszę państwa, She’s a witch!

przedimki angielskie
Download: She’s a witch

Jak pracuję z tym materiałem?

Najpierw oglądamy obrazki i próbujemy przyporządkować do nich słówka (zwróćcie proszę uwagę, że na nosie witch znajdziecie wart, i to niejeden 😉 ). Potem zastanawiamy się wspólnie co za filmik będziemy oglądać (na tym etapie nie zdradzam, że to Pythoni będą), a także – to bardzo ważne – w pierwszej kolumnie kursanci wpisują przedimki, jakie swoim zdaniem najprawdopodobniej usłyszą w filmie. Drugą kolumnę uzupełniają podczas oglądania filmu. W przypadku zajęć grupowych można zrobić z tego konkurs na najwięcej trafień.

Jeżeli po obejrzeniu filmiku nie chcesz wracać do ćwiczeń z gramatyki, czujesz, że potrzebujesz przyjemnego follow-upu, porozmawiaj ze swoimi uczniami na temat Pythonów. Zapytaj czy widzieli ten film, czy znają Monty Pythonów, czy lubią. Jeżeli nie lubią, to na pewno chociaż trochę orientują się w legendach arturiańskich: zapytaj co wiedzą o Królu Arturze.

Dobrej zabawy 🙂