Zanurz się w języku, czyli immersja językowa bez ruszania się z domu

Zapytany jak najszybciej i najłatwiej nauczyć się języka obcego, pewnie z rozpędu odpowiesz tak, jak przeciętny zjadacz chleba i poradzisz wyjazd za granicę, do kraju, w którym mówią danym językiem. Krótko mówiąc, doradzisz immersję językową, zanurzenie w języku obcym, otoczenie się nim ze wszystkich stron i obcowanie z nim przez wiele godzin dziennie.

Immersja językowa tylko za granicą?

Ale – jako filolog – sam zadasz sobie pytanie: Czy rzeczywiście wyjazd z grupą rodaków na dwutygodniową wycieczkę do Londynu zapewni mojemu  uczniowi ten pożądany kontakt z językiem  w natężeniu i jakości, które pomogą mu rozwinąć sprawność komunikacyjną? Pozostawmy sobie to do dyskusji przy innej okazji. Dzisiaj zastanówmy się, czy lepszej ekspozycji na język twój uczeń nie może sobie zapewnić tutaj na miejscu i to całkiem niskim kosztem…

Immersja językowa w domu

Oto przedstawiam ci siedem prostych (i przyjemnych) sposobów na domową immersję językową:

  1. Zmień język systemów, na jakich pracujesz (w telefonie, na komputerze) i mediów społecznościowych, z których korzystasz.
  2. Słuchaj muzyki: wybieraj piosenki z interesującego cię obszaru językowego, sprawdzaj teksty, nuć pod nosem, kiedy bierzesz prysznic i śpiewaj na całe gardło, kiedy prowadzisz samochód. Możesz też skorzystać z moich gotowych lekcji z piosenkami.
  3. Oglądaj filmy, wiadomości, programy publicystyczne, dokumenty, co ci wpadnie w ręce (lub oko 😉 ) w angielskiej/pożądanej wersji językowej oczywiście, w razie potrzeby włącz napisy, najlepiej oryginalne. Jeżeli na język oryginału dla ciebie za wcześnie, włącz polskie napisy, ale słuchaj. Albo… skorzystaj z moich gotowych lekcji z filmem.Immersja językowa - oglądaj filmy po angielsku
  4. Czytaj książki, magazyny, artykuły, blogi. Nie dasz rady czytać pełnoprawnych artykułów w oryginale?  To zainwestuj w readersy (książki dostosowane do różnych poziomów znajomości języka osób uczących się), spróbuj czasopism dla uczących się języków.
  5. Zadbaj o wartościowy „feed” w mediach społecznościowych: na Facebooku „polub” strony o ciekawej tematyce prowadzone w języku, którego się uczysz, na Instagramie śledź nie tylko znajomych, ale i ciekawe profile z zagranicy; załóż konto na Bloglovin i zamiast czytać o modzie po polsku, czytaj po angielsku/włosku/jakiemuzechcesz.Immersja językowa - czytaj blogi
  6. Zacznij komentować w internecie (wypróbuj platformę Disqus) i zobacz jak szybko nawiążesz konwersacje i zaczniesz w praktyce ćwiczyć język.
  7. Zagraj w grę – znajdź fajną grę po niepolsku 😉 i baw się dobrze – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda ci się informacja jak jest kolczuga albo pęseta w TYM języku.

Ta lista na pewno nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Jak jeszcze można sobie zapewnić codzienny kontakt z językiem? Masz jakieś pomysły?