Dlaczego dokumentuję swoje zajęcia?

Porządne planowanie zajęć wymaga również ich skrupulatnego dokumentowania. Dlatego… mam teczkę na każdego z moich uczniów. A w teczce kserówki, własne handouty, zdjęcia, wycinki, karteczki – wszystko, co robiliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni i przynajmniej część tego, co będziemy robić na kilku kolejnych lekcjach.

Zbieranie informacji

Ale to nie wszystko. Każdy z moich uczniów – choć o tym nie wie – ma też swój katalog na moim komputerze. W tym katalogu przechowuję przygotowane lub dostosowane do potrzeb danej osoby handouty, zdjęcia, testy, ciekawostki, które napotkałam scrollując Facebooka lub Pinteresta, a które – moim zdaniem – tę osobę zaciekawią i przy okazji np. pokażą wykorzystanie trzeciego trybu warunkowego w praktyce.

Mam tam też wszystkie e-maile, które dla nich sprawdziłam, wszystkie ich raporty z pracy, które redagowałam, każde CV, które dla nich dopieszczałam.

Notowanie i planowanie zajęć

Najważniejszym dokumentem w tym katalogu jest jednak PLAN. Plan to dokument tekstowy zawierający notatki z każdych moich zajęć z daną osobą. Notatkę robię zawsze przed zajęciami i uaktualniam po zajęciach. Zapisuję datę, temat zajęć i w punktach notuję, co będziemy robić. Jeżeli będziemy korzystać z podręcznika, piszę które strony i które ćwiczenia. Jeżeli zamierzam dać kserówki, notuję co, skąd, które strony, które ćwiczenia. Jeżeli korzystam z materiału video lub podcasta z sieci, wklejam link.

Jak wygląda moja notatka? W skrócie: kolor zielony to listening, niebieski – homework, różowy – czego nie zdążyliśmy zrobić (lub zdecydowałam, że jednak w ogóle nie robimy), pomarańczowy to speaking.

Na górze pierwszej strony mam wynotowany poziom (przydatne podczas pierwszych zajęć, z czasem czujemy poziom i słabe oraz mocne strony ucznia lepiej niż będzie to w stanie wyrazić jakakolwiek notatka) i priorytety. Priorytety naszego ucznia warto mieć gdzieś w widocznym miejscu, żeby nam w ferworze walki z czasami przeszłymi dajmy na to, nie umknął fakt, że klient przede wszystkim to chce swobodnie konwersować z zagranicznymi partnerami. Warto też te priorytety raz na jakiś czas zweryfikować, bo osoba, która zaczęła się z nami uczyć w grudniu, może być w maju już zupełnie inną osobą| 😉

Na samym dole, pod ostatnią lekcją mam całą litanię tematów, zagadnień gramatycznych itp. do zrealizowania w przyszłości. Oraz notatki w rodzaju „Więcej prac domowych!!!!” „Żadnego writingu!”

Dlaczego to wszystko robię, dlaczego zadaję sobie tyle trudu i tracę czas na tworzenie tych zapisków?

Po co to wszystko?

Paradoksalnie notatki i szczegółowe planowanie zajęć wcale nie zabierają mi mojego cennego czasu, ale mi go oszczędzają, bo:

  1. Plan mam zawsze przy sobie podczas zajęć: nie muszę grzebać w papierzyskach, żeby zorientować się co dalej albo co w zamian (kiedy czuję, że z jakiegoś powodu danego zadania nie damy rady zrobić).
  2. Wystarczy, że zerknę, a od razu wiem jaka była praca domowa, czy zrobiliśmy ostatnio wystarczająco dużo słuchania albo czy zdążyłam wprowadzić stopniowanie przymiotników.
  3. Planowanie kolejnych zajęć jest szybkie i bezbolesne: zanotowałam, więc wiem – i nie muszę sobie przypominać – jakimi tematami powinnam się dalej zająć, nawet jeżeli nie korzystam z podręcznika.
  4. Była długa przerwa w zajęciach i są problemy z ustaleniem, kiedy ostatnie właściwie się odbyły? – Ja problemu nie mam, wiem, którego dnia zajęcia się odbyły: robiliśmy wtedy czasowniki modalne i rozmawialiśmy o prawdopodobieństwie wyboru Trumpa na prezydenta, nie pamiętasz?
  5. Klient, którego prowadzę od czterech lat, potrzebuje powtórki czasów przeszłych: Cmd+F: w trzy sekundy sprawdziłam, które ćwiczenia już robiliśmy i w jaką grę już graliśmy – mam pewność, że nie dam mu drugi raz tych samych materiałów.
  6. Klientka potrzebuje pomocy z przygotowaniem prezentacji na temat wyników finansowych firmy. Robiłam z kimś podobną prezentację dwa lata temu. Klik-klik: i już mam listę materiałów i źródeł na zajęcia.

Dlatego… nie tylko planujcie dokładnie swoje lekcje, ale również róbcie notatki z zajęć. To ułatwia pracę.