American Beauty i „sielanka” rodzinnego obiadu – lekcja z filmem

Rodzina to uniwersalny temat, który sprawdzi się zarówno na niższych poziomach, kiedy dopiero wprowadzamy podstawowe słownictwo, jak i na tych całkiem wysokich, kiedy rozmawiamy o relacjach między ludźmi i emocjach. A że ładunek emocjonalny samego tematu jest potężny, może być on wyjściem do bardzo przyjemnych konwersacji, ale może też się okazać dla naszego dorosłego ucznia z różnych powodów niewygodnym (bo akurat się rozwodzi, bo niedawno pochował tatę…). Dlatego ostrożność, wyczucie i znajomość naszych kursantów – tyle i aż tyle powinno nam wystarczyć, aby fajnie „rodzinne” konwersacje poprowadzić.

Ćwiczenie na słuchanie z American Beauty

Materiał, który wam dzisiaj proponuję takiego właśnie wyczucia i znajomości kursantów wymaga: jednych może zachwycić i mocno zaangażować, innych odrzuci już na etapie pierwszego słuchania, ze względu na życiowe skojarzenia albo ze względu na tych kilka niecenzuralnych słów, które w oglądanym podczas zajęć fragmencie filmu się pojawią. Mimo wszystko mocno zachęcam do wykorzystywania fragmentów zarówno American Beauty, jak i innych filmów podczas zajęć.

Na materiał składa się:
  1. wprowadzenie – zdjęcie + dwa pytania (mówienie): może się całkiem ładnie rozwinąć, jeżeli prowadzimy zajęcia dla osób, które film już wcześniej oglądały
  2. ćwiczenie na słuchanie w celu zrozumienia ogólnego sensu
  3. ćwiczenie na słuchanie w celu znalezienia szczegółów, jednocześnie wprowadzające fajne słownictwo
  4. podsumowanie w postaci rozmowy: robi się bardzo ciekawie, kiedy uczniowie zaczynają się zastanawiać czy do opowiadania o swojej rodzinie użyć słowa asparagus, czy psychotic – można im wtedy pomóc podpowiadając, że liczą się też negacje, np. We never have asparagus at home. 😉
American Beauty - ćwiczenie na słuchanie - lekcja z filmem
Download: Family Dinner

Fragment filmu, do którego przygotowałam te ćwiczenia, znajdziecie na youtube, ale równie dobrze możecie zaopatrzyć się w kompletny film i w ramach kontynuacji ćwiczenia sprawdzić wspólnie z grupą/uczniem, co stało się dalej.

Spodobała ci się lekcja z filmem obejmująca ćwiczenie na słuchanie? Więcej materiałów na zajęcia wykorzystujących fragmenty filmów znajdziesz TUTAJ.